Bajki terapeutyczne

Rozmowa na trudny temat? 

Jedną z metod pomagającą nam rozwijać kompetencje emocjonalno- społeczne dziecka jest bajkoterapia - metoda pracy z emocjami dzieci. Za pomocą pozornie błahych bajek możemy pomóc wyjaśnić dziecku zasady funkcjonowania w świecie, pomóc w zmaganiu się z trudnymi emocjami i tematami na, które wydaje nam się, że są za mali.  Słuchając bajek terapeutycznych, dziecko ma szansę zrozumieć, skąd bierze się jego emocja, jak rozpoznać, że się zbliża i w porę nad nią zapanować, a także zrozumieć relacje zachodzące pomiędzy osobami uczestniczącymi w konkretnych sytuacjach.
Świat w bajkach terapeutycznych jest często fantastyczny – nie brak w nim wróżek, magicznych przedmiotów, mówiących zwierząt. Jednak to nie magia rozwiązuje problemy bohaterów – pomysły są tu zawsze realne. 
Bajkoterapia to nie tylko czytanie i słuchanie bajek – to także to, co dzieje się później. Bardzo ważna jest rozmowa. Jeśli dziecko po lekturze bajki chce rozmawiać – koniecznie podejmijmy temat! Jednak bez moralizowania i pouczania, raczej słuchajmy i okazujmy zrozumienie. A jeśli dziecko milczy? Nie naciskajmy. Lepiej zaproponujmy zabawę w rysowanie – jak mogłaby wyglądać opisywane emocja,  gdyby była zwierzęciem albo przybyszem z planety Emocji? Rysunek zwykle ułatwia rozmowę – można dopytać malca, dlaczego jego emocja ma właśnie taki kolor i kształt, czy łatwo się żyje z taką emocją, a do czego można ją wykorzystać? Dobrym pomysłem na wspólną zabawę po bajce jest też pisanie listu do bohatera  lub wykonanie wizualizacji emocji opisywanej w bajce za pomocą  gazet, balonów, masy solnej itp. A kiedy emocja będzie już gotowa, może uda się z nią porozmawiać? Bajkoterapia pomaga nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, warto więc, by i oni odważyli się zmierzyć z własnymi emocjami.

Jedną z bardziej znanych autorek bajek terapeutycznych jest Pani Maria Molicka. Poniżej znajdą Państwo link do audiobooka z czterema bajkami.


0:10 Misiulek w przedszkolu 30:35 Wesoły Pufcio 42:11 Lisek Łakomczuszek 52:47 Piłeczka

Bajki terapeutyczne można znaleźć również na:






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozwój poznawczy

Rozwój społeczno-emocjonalny